Romania a obtinut 3 medalii de AUR la Festivalul Olimpic din Maribor

Sportivii români au cucerit, miercuri, trei medalii de aur, la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru sporturile de vară de la Maribor (Slovenia), două la înot și una la judo.
Înotătorul Robert Badea a cucerit medalia de aur la 200 m mixt (2:02.78), o altă medalie de aur fiind câștigată de componentele ștafetei feminine de 4×100 m liber a României, Daria Silișteanu, Diana Stiger, Aissia Prisecariu, Ana Maria Sibișeanu, Denisa Bacalu (3:49.78).

La 200 m bras feminin, Alecsia Maria Tenciu a ocupat locul 4 în finală (2:33.27).

În proba feminină de 100 m fluture, Denisa Bacalu s-a calificat în finală cu al patrulea timp înregistrat în semifinale (1:02.14).

La 200 m liber feminin, Ana Maria Sibișeanu s-a calificat în ultimul act cu al șaselea timp din semifinale (2:05.22).

La 200 m spate masculin, Tudor Andrei Iordache a fost înregistrat în semifinale cu timpul de 2 min 07 sec 65/100 și va fi a doua rezervă în finală

Ştafetă masculină de 4×100 m liber (Ştefan Andrieș, Andrei Țăpîrluie, Theodor Proca, Andrei Iordache) a ratat calificarea în finală (3:31.93).

La judo, în cadrul cat. 60 kg, Tudor Ilie Moșoi a cucerit medalia de aur, după ce l-a învins în finală pe lituanianul Simas Polikevicius. În primul tur, Moșoi a trecut de slovacul Roman Dekan, apoi l-a învins pe danezul Magni Koch Lauritzen în optimi, în sferturi a câștigat în fața azerului Muhamad Musaev (Azerbaidjan), pentru ca în semifinale să obțină victoria în fața maghiarului Sebestyen Kollar.

La 66 kg, Andrei Buga a pierdut în primul tur în fața azerului Jasur Ibadli, fiind apoi învins ți în recalificări de francezul Kais Guettari.

În concursul feminin, la cat. 48 kg, Lorena Manda a învins-o în primul tur pe Victoria Bîlbă (R. Moldova), dar apoi a cedat în fața azerei Vusala Hajieva. În recalificări, românca a dispus de Vytaute Einikaite (Lituania), dar a fost întrecută apoi de maghiara Janka Juttner.

La cat. 52 kg, Silvia Pomană a fost învinsă în turul secund de austriaca Marlene Schinwald. Ea a pierdut apoi ți în recalificări, în fața kosovarei Laurine Gashi.

La atletism, Maria Denisa Capotă a fost a cincea în finala de la 400 m, cu 54 sec 54/100. În finala de la aruncarea discului, Ana Maria Vișan s-a clasat pe locul al 11-lea, cu 39,10 metri. La 1.500 m masculin, Carlos Andrei Bărboi a încheiat pe locul 14, cu 4 min 02 sec 49/100.

Cristian Marius Popescu s-a calificat în finala probei de săritură în lungime cu 6,43 metri. Mihai Alin Şavlovschi a prins finala la 2.000 m obstacole cu al doilea timp din serii, 05 min 55 sec 40/100.

Raluca Maria Jarcu nu a reușit nicio săritură validă în calificări la triplusalt. Ştefania Balint, cu 25 sec 13/100, a ratat calificarea în finala probei de 200 m. În schimb, la masculin, Szilard Samuel Jakab a reușit să prindă semifinalele, cu timpul de 22 sec 26/100.

La baschet 3×3, echipa masculină a României a pierdut ambele meciuri jucate în grupă, 18-21 cu Olanda și 14-21 cu Franța.

La gimnastică artistică, echipa feminină a României (Alexia Gabriela Vânoagă, Miruna Valentina Botez, Anamaria Mihăescu), a ocupat locul 6, cu 97,550 puncte. La individual compus, Alexia Gabriela Vânoagă a încheiat pe șapte, cu 49,950 puncte, Miruna Botez a fost a 19-a, cu 47,600 puncte, iar Anamaria Mihăescu a încheiat pe 44, cu 43,800 puncte.

Alexia Vânoagă s-a calificat în finala de la sărituri cu a șasea medie, 12,775 puncte, iar Mirona Botez este prima rezervă în finală (12,675).

În finala de la bârnă s-au calificat Vânoagă (cu a cincea notă, 13,000) și Botez (cu a șaptea notă, 12,900).

Vânoagă a prins și finala de la sol, cu a șaptea notă, 12,450 puncte.

În turneul feminin de handbal, România a obținut a treia victorie consecutivă, 34-28 cu Norvegia, urmând să joace în semifinale contra Olandei.

În competiția masculină de mountain bike, ciclistul Theodor Vasile Pridon s-a clasat pe locul 21, cu timpul de 41 min 30 sec.

În turneul de tenis, Yannick Theodor Nicolas Alexandrescou a fost învins în optimi de cehul Filip Kosarko, în două seturi, cu 6-4, 6-2. În schimb, Alejandro Mateo Berge Vega Nourescu s-a calificat în sferturi după 6-1, 6-0 cu cehul Jan Michal Sadzik, iar următorul său adversar va fi germanul Niels Alfred McDonald. Giulia Safina Popa s-a calificat și ea în sferturi, după 6-1, 6-0 cu cehoaica Beti Butina Jazbec. În sferturi, Popa o va înfrunta pe slovaca Mia Pohankova.

La dublu masculin, Alexandrescou și Berge s-au calificat în sferturi după 6-3, 6-2 cu israelienii Snir David Morag/Itamar Verthaimer. Giulia Safina Popa și Alexia Tatu s-au calificat în sferturi după 7-5, 3-6, 10-3 cu cehoaicele Beti Butina Jazbec/Zoja Peternel.

Bilanțul delegației României până acum este de 4 medalii de aur, prin înotătorii Aissia Prisecariu (200 m spate), Robert Badea (200 m mixt), ștafeta feminină de 4×100 m liber (Daria SiliÛteanu, Diana Stiger, Aissia Prisecariu, Ana Maria Sibișeanu, Denisa Bacalu) și judoka Tudor Ilie Moșoi (cat. 60 kg), și 3 de bronz, prin înotătorii Darius Coman (200 m bras) și Andrei Theodor Proca (1.500 m liber) și atleta Alexandra Hudea (3.000 m).

România participă cu o delegație compusă din 92 de sportivi care concurează la 9 discipline: atletism, baschet 3×3, ciclism pe șosea, ciclism MTB, gimnastică artistică, handbal, înot, judo și tenis.

Anul trecut, la ediția precedentă a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfășurată la Banska Bystrica (Slovacia), României a ocupat locul 8 în clasamentul final, cu 19 medalii, dintre care 5 de aur, 8 de argint și 6 de bronz.